Są takie książki do których często wracamy. Chętnie dzielimy się nimi, ale tylko na krótki moment i cieszymy się kiedy do nas wracają. Trzymamy je blisko łóżka i codziennie otwieramy na jakiejś stronie, ku inspiracji. Takie książki zawsze pomagają nam odkryć coś nowego albo utrwalić sobie,  to co jest dla nas ważne. To książki, które zachęcają nas do pracy nad sobą, ale też do dbania o nasze relacje.

Książka ”Rozwiń w sobie mózg Buddy” dr Rick’a Hanson’a, została wydana kilka lat temu, ale naszym zdaniem niezmiennie zasługuje na uwagę.  Jest poradnikiem poświęconym rozwojowi psychologicznemu i duchowemu, który łączy naukowe fakty oraz ciekawe wyniki badań związane z funkcjonowaniem naszego mózgu, umysłu i ciała oraz praktyczne ćwiczenia, które – jak pisze autor – budują neuronalne fundamenty pod rezyliencję, zaradność, odporność, uważność oraz wewnętrzny spokój. Wszystko po to, byśmy wiedli szczęśliwe życie.

Prawdziwe potrzeby

Struktura książki prowadzi nas przez 5 fundamentalnych potrzeb, opisanych w  osobnych rozdziałach, które odnoszą się do; bycia dobrym dla siebie samego, cieszenia się życiem, budowania własnej siły, angażowania świata i bycia spokojnym. Autor krok po kroku opisuje, w jaki sposób praktycznie je realizować podejmując konkretne zachowania oraz praktykę ujętą  w postaci pięćdziesięciu dwóch ćwiczeń. Każde z nich opisane jest w taki sposób, by czytelnik dowiedział się dlaczego warto je wykonywać i jak dokładnie to zrobić.

Trzy fazy rozwoju psychologicznego i duchowego 

Rozwój – jak pisze autor – cechują trzy fundamentalne fazy; bycie z trudnościami, uwalnianie ich oraz zastępowanie ich czymś korzystniejszym. Wiele ćwiczeń nawiązuje do każdej z nich, choć dr Hanson skupia się przede wszystkim na ostatniej fazie, dając w ten sposób najwięcej rozwiązań służących szybkiemu wpływaniu na nasze samopoczucie. Dlatego do tej książki chce się wracać, spontanicznie otwierać na spisie treści i intuicyjnie wybierać rozdział, który przykuwa naszą uwagę lub kolejny raz czytać od początku do końca. I za każdym razem znajdziemy coś dla nas ważnego, ciekawego lub przypomnimy sobie to, o czym – kiedy wcześniej czytaliśmy – chcieliśmy pamiętać i na co chcieliśmy być bardziej uważni. Stąd sprawdza się trzymanie tej książki przy łóżku i zakładanie każdego ranka, że tego dnia, będzie nam towarzysz dane ćwiczenie. Wspierające będzie zapisanie hasła-klucza z nim związanego na karteczkach czy w kalendarzu. W ten sposób będziemy utrzymywać je w swojej świadomości przez cały nasz dzień.

Książka jest świetnym przewodnikiem dla każdego, kto wchodzi na drogę świadomego rozwoju lub już od wielu lat na niej jest. Pomaga nam pielęgnować i rozwijać zachowania, które prowadzą do zbudowania równowagi emocjonalnej i adekwatnej samooceny, czerpania radość z własnej codzienności oraz przyjmowania aktywnej i uważnej postawy wobec własnego życia. Wszystko po to, byśmy naprawdę się do niego stawili, wzięli za nie odpowiedzialność i z większą lekkością je przeżywali.

„Rozwiń w sobie mózg Buddy” dr Rick Hanson, Studio Astropsychologii jeszcze lepsze jutro, Białystok 2014