Zabawa w uważność – Mindfulness i medytacja dla dzieci, młodzieży i ich rodzin

Kolejny raz po przeprowadzonym warsztacie na którym dotykaliśmy tematu uważności, połowa uczestników została, by dowiedzieć się, jakie są książki i ćwiczenia z których mogliby korzystać ze swoimi dziećmi. Kryje się za tym ogromna potrzeba świadomego wspierania  naszych pociech i troska o ich rozwój emocjonalny i społeczny, samoocenę oraz  zdolność do zarządzania uwagą, która codziennie jest rozpraszana i rozstrajana setkami atakujących ją bodźców. Wspaniałą odpowiedzią na te potrzeby, jest najnowsza książka Susan Kaiser Greenland „Zabawa w uważność”.

Sześć kluczowych umiejętności

Autorka prowadzi nas przez proces rozwijania uważności w dzieciach i młodzieży kierując naszą uwagę na sześć kluczowych umiejętności, które współpracują ze sobą wspierając w ten sposób cały proces.  Są nimi: skupienie, wyciszenie, widzenie, przeformułowanie, troskliwość i łączność. Susan Kaiser Greenland poświęca każdej z nich jeden rozdział, w którym opisuje psychologiczne mechanizmy funkcjonowania naszych dzieci, własne historie i doświadczenia oraz zamieszcza praktyczne instrukcje blisko sześćdziesięciu ćwiczeń oraz zabaw. Autorka bardzo często odwołuje się również do innej literatury, przedstawiając zaczerpnięte z inspirujących ją książek, opowieści, wyjaśnienia oraz cenne wskazówki, poszerzając w ten sposób rozumienie rozwijania uważności w dzieciach.

Dla każdego

Książka  adresowana jest zarówno do dzieci młodszych, jak i młodzieży, a  każde opisane ćwiczenie oraz zabawa mają zdefiniowaną grupę wiekową. Z pewnością czyni to książkę przejrzystą, podobnie jak opracowane podsumowanie, w którym znajdziemy index zabaw oraz tzw. tabelę motywów, która pomaga nam przypominać sobie czym jest m.in.  akceptacja, cierpliwość, chwila obecna, empatia, otwartość umysłu, powściągliwość (w zachowaniu), przejrzystość, radość, wdzięczność, rozsądna pewność siebie, wnikliwość oraz wiele innych. Poniżej przykład takiego motywu Zestrojenie:

„Przypominam sobie, że mogę oglądać, słuchać, doznawać, interpretować i reagować na to, co inni ludzie mówią i robią tak, żebym mogła ich dostrzec i zrozumieć, a oni poczuli się dostrzeżeni i zrozumieni.”

Ta książka jest przede wszystkim dla nas dorosłych i nie dlatego, że zawiera cenne porady dla prowadzącego zabawy mindfulness oraz medytacje, ale dlatego, że rozwijając własną uważność, tworzymy naturalną przestrzeń do rozwijania jej w sobie przez naszych najbliższych. Kiedy my dorośli nauczymy się radzić sobie z własnymi emocjami,  nie będziemy potrzebowali psychologów i nauczycieli mindfulness do tego, by pomogli  naszym dzieciom w radzeniu sobie z ich trudnymi uczuciami.

„Zabawa w uważność” jest wspaniałą inspiracją, poradnikiem, treningiem poprzez zabawę i przewodnikiem w jednym.  Powinna poszerzyć bibliotekę, a przede wszystkim praktykę każdego rodzica, pedagoga czy nauczyciela. I to bez wyjątku.

Susan Kaiser Greenland, Zabawa w uważność. 60 oryginalnych gier i zabaw. Mindfulness i medytacja dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, Wydawnictwo Galaktyka, 2017