Pojawiła się na naszym rynku książka, która mówi o nas w głęboki i delikatny sposób. Na jej kartkach znajdziemy drogę do tego by obdarzyć się szacunkiem, współczuciem, akceptacją i przyjaźnią. A co najważniejsze, bez dokonywania ciągłej oceny samego siebie, do czego nawiązują poradnik poświęcone budowaniu poczucia własnej wartości.

„Zaakceptuj siebie”  Malwiny Huńczak jest pierwszą polską książką o samowspółczuciu i wspaniale,  że się pojawiła. Przede wszystkim wyjaśnia czym jest self-compassion ukazując prawdziwą istotę tej postawy opartej na życzliwości i wyrozumiałości wobec siebie, uważności na własne stany emocjonalne i doświadczenia oraz świadomości, że wszyscy ludzie przechodzą w życiu podobne doświadczenia. Pokazuje w jaki sposób rozwijanie tych postaw w sobie  prowadzi nas do nawiązania ze sobą głębokiej relacji i jak relacja ta otwiera nasze serca oraz umysły.

Autorka obnaża wiele fałszywych przekonań, które często są powielane na temat współczucia wobec siebie jak np. utożsamianie go z użalaniem się nad sobą i  wielokrotnie podkreśla dziesiątki korzyści z rozwijania samoakceptacji, odwołując się przy tym do wielu badań.

I co najważniejsze książka nie pozostawia czytelnika w świecie intelektualnych teorii ale od pierwszych stron zaprasza do refleksji i doświadczenia. Autorka zamieściła w swojej książce testy i liczne ćwiczenia, dzięki którym możemy uświadamiać sobie swoje potencjały jak i źródła wewnętrznego oporu. Dodatkowo na końcu książki mamy okazję poznać kilkanaście ćwiczeń, które mogą nas wspierać we własnym rozwoju.

Książka ujmuje self-compassion wielowymiarowo pozwalając nam na odkrywanie jej wpływu na nasze życiowe role, tak osobiste jak i zawodowe. Klarownie ukazuje ścisły związek samowspółczucia z jakością budowanych relacji również z innymi ludźmi i daje wskazówki, w jaki sposób  rozwinąć samoakceptację w naszych dzieciach.

Nie przesadzę jeśli napiszę, że każdy i bez wyjątku, kto myśli o własnym rozwoju powinien zgłębiać temat samoakceptacji. To ona jest fundament prawdziwego wzrastania i budowania szczęśliwego oraz uważnego życia. Wspaniale mówią o tym słowa Carla Rogersa

„Ciekawy paradoks polega na tym, że dopiero

gdy zaakceptuje samego siebie takim, jakim jestem,

otwiera się przede mną możliwość zmiany”.

Serdecznie polecam

Zaakceptuj siebie. O sile samo współczucia” Malwina Huńczak, Samo Sedno, Edgard 2017