Dzisiejszy artykuł, którego nie mogę do końca nazwać recenzją, jest o książce „Twoje zdrowie potrzebuje ciebie. Lekcje mindfulness w medycynie” napisanej przez Saki Santorellego. Czuję jednak nieodpartą potrzebę napisania kilku słów o niej, dokładnie tak, jak ją chłonęłam, sercem. Czytając ją docierałam do swoich różnych emocji i zatrzymywałam się, by bez pośpiechu przyswajać jej  treść, odnosić ją do doświadczeń i uświadamiać sobie samą siebie. Nie spodziewałam się tego, co zaoferowały mi lekcje mindfulness tego autora.

Lekcje

Saki Santorelli  zaprasza czytelnika do swojego wewnętrznego świata refleksji, odczuć, wiedzy i doświadczeń jako lekarza prowadzącego od 1979 roku w Center For Mindfulness w Massachusetts treningi MBSR, a przede wszystkim jako człowieka. I w odróżnieniu od innych książek poświęconych uważności, nie zamieszcza precyzyjnych harmonogramów czy opisanych ćwiczeń, ale dzieli się z czytelnikiem czymś bardzo osobistym, swoją drogą w rozwijaniu uważności w pełnionych przez siebie rolach. Dzieli się historiami swoich pacjentów, pokazując na ich przykładzie odrabiane przez siebie lekcje. Wiele z nich wzrusza, smuci, zaskakuje i zastanawia. I to właśnie dzięki swojej otwartości i gotowości do dzielenia się indywidualnym przekazem, odszukujemy w trakcie czytania tej książki własne codzienne momenty uważności lub ich brak. Autor szczerze opisuje sytuacje w których ulegał mentalnym nawykom i automatycznym reakcjom, pomagając nam w ten sposób spojrzeć na siebie z większą łagodnością i zachęcając tym samym do dalszego pielęgnowania własnej uważności.

Bliskość

Autor sięga głęboko, do tego co niejednokrotnie chcemy ukryć przed innymi i samym sobą. Dotyka trudnych i nieprzyjemnych momentów, które wszyscy przeżywamy i pokazuje w jaki sposób praktykowanie mindfulness również  w tych chwilach, stwarza nam przestrzeń do bycia blisko siebie i innych. Ukazuje szeroko i wielowymiarowo wpływ uważności na nasze postawy, relacje, wybory, a przez to na nasze codzienne życie. Swoje przemyślenia i doświadczenia umiejętnie przeplata ze słowami wielkich mistyków i poetów zachęcając czytelnika do zgłębiania słów nie tylko umysłem. Pisze o ludzkich potrzebach, tęsknotach, lękach i dążeniach, ukazując złożoność naszej natury i tego co przeżywamy w różnych trudnych momentach naszego życia.  Autor zachęca nas do konfrontowania się z tym, co chce być przez nas usłyszane, a czego bardzo często nie chcemy dotykać. W ten sposób zaprasza nas do świadomego kierowania uwagi na siebie.

Prowadząc nas przez swoją historię, wielokrotnie podkreśla rolę  pracowników służby zdrowia we współpracy z pacjentami, ukazując dobitnie potrzebę budowania tej relacji na otwartości, współodczuwaniu, bliskości, zainteresowaniu i uważnym porozumiewaniu się. Ukazuje kierunek, w jakim powinna podążać opieka zdrowotna, by wspierać pacjenta w procesie zdrowienia.

Opisane w książce 8 tygodni programu MBSR to setki lekcji, tysiące chwil, ocen emocji i mnóstwo  różnych okoliczności wszystkich tych, którzy zdecydowali się na wspólną podróż, zarówno pacjentów jak i nauczycieli. Opisując całe spektrum stanów jakie im towarzyszą, zarówno tych trudnych jak i przyjemnych, możemy uświadomić sobie, że codziennie przechodzimy przez własne bezcenne lekcje.

Książka zdecydowanie warta uwagi i naszej cennej energii, która za nią podąża.

„Twoje zdrowie potrzebuje Ciebie. Lekcje mindfulness w medycynie”; Kolekcja mindfulness